Integrujemy technologię
dla kompostowni
Technologia VAL’ID® znajduje zastosowanie do kompostowania odpadów komunalnych (odsiana frakcja biodegradowalna na sicie 0-80mm). W przypadku kompostowania tego rodzaju odpadów, kompostowanie prowadzone jest w zamkniętych żelbetowych bioreaktorach zaopatrzonych w drzwi segmentowe.
Kompostowanie odbywa się w dwóch etapach :
– intensywne kompostowanie w bioreaktorach przez okres od min. 2 – do 4 tyg. w zakresie temperatur od 40-70 C. Czas przetrzymania w bioreaktorze wyznacza uzyskanie parametru AT4 na poziomie < 20 mg O2/g s.m.(pomiar on-line).
Wsad kompostowy w bioreaktorze jest monitorowany poprzez zestaw czujników:
Mieszanka kompostowa przez cały okres intensywnego kompostowania w zależności od potrzeb jest napowietrzana za pomocą systemu wentylatorów napowietrzających (napowietrzanie posadzkowe, pozytywne). W przypadku spadku wilgotności mieszanki istnieje możliwość nawadniania wsadu. Całość procesu kompostowania sterowana jest za pomocą stacji wyposażonej w komputer, pozwalający na wizualizację i zapis wszystkich parametrów procesu.
Po uzyskaniu odpowiedniego poziomu parametru AT4 bioreaktor zostaje opróżniony w celu przejścia następnego etapu kompostowania.
Faza przemian i dojrzewanie. Mieszanka kompostowa po pierwszej fazie kompostowania przewożona jest za pomocą ładowarki na plac dojrzewania gdzie zachodzi końcowy proces kompostowania. Temperatury w pryzmie kompostowej utrzymujemy w zakresie 30-40 c. proces dojrzewania trwa (od 2 do 3 miesięcy) w zależności od uzyskania końcowych wartości parametrów:
Ubytek masy organicznej w stosunku do masy organicznej w odpadach > 40% s.m.
W fazie dojrzewania pryzma kompostowa może być napowietrzana (nawilżana) za pomocą przerzucarki kompostu.
Jeżeli istnieje potrzeba uzyskany stabilizat poddajemy procesowi przesiewania.
Stabilizat po uzyskaniu wymaganych parametrów możemy zdeponować na składowisku odpadów.
Technologia VAL’ID® nie wymaga przerzucania wsadu w fazie gorącej kompostowania.. Skomputeryzowany system monitorowania pozwala na dokładne sterowanie procesem kompostowania.
W systemie kompostowania występują następujące elementy napowietrzania:
System kontrolowanego napowietrzania znajduje się w bioreaktorze. Składa się z urządzeń niezależnego napowietrzania kontrolowanego przez system pilotażu.
Urządzenia kompostowni:
STACJONARNE
MOBILNE
A. ładowarka kołowa
B. przesiewacz bębnowy
C. rozdrabniacz gałęzi
D. rozrzutnik kompostu
System pilotowania składa się z następujących elementów:
Każda sonda jest połączona z automatyką zarządzania i umożliwia:
Każda sonda jest połączona z automatyką sterowania i umożliwia:
Każda sonda jest połączona z systemem kierującym i umożliwia pomiar:
Każdy czujnik jest połączony z systemem kierującym i umożliwia:
Składa się z centralnego komputera umieszczonego w lokalu użytkowym oraz z instalacji wymiany informacji, składającej się z kart elektronicznych (1 na wentylator) oraz z interfejsu. Przy użyciu systemu cyfrowego BUS CAN, kabel numeryczny zasilania oraz wymiany informacji jest niezbędny.
Stały pomiar temperatury i tlenu umożliwia zarządzanie napowietrzaniem i zapisywanie zmian w parametrach procesu. W taki oto sposób automatyka umożliwia:
Regulacja napowietrzania jest związana bezpośrednio z pomiarem temperatury oraz % O2 i wilgotności. W ten sposób wentylacja uruchamia się w cyklach czasowych praca/postój uprzednio określonych. Cykle te zależą od 2 wskazanych parametrów temperatury (minimalnej i maksymalnej) oraz 1 wskazanego parametru minimalnej zawartości % O2, oraz 2 wskazanych parametrów wilgotności (minimum i maksimum) które uruchamiają cykle czasowe praca/postój uprzednio określone, tzw.: cykl alarmowy.
Pozwala to na:
Informacje ogólne
Zaproponowany biofiltr reakcyjny jest systemem modułowym, który składa się z jednego kontenera samonośnego izotermicznego, testowanego w zakładzie przed oddaniem do użytku, który jest przenoszony za pomocą dźwigu.
Szafa elektryczna sterowania i mocy oraz pompa ponownego obiegu są zintegrowane w pomieszczeniu technicznym umiejscowionym na końcu boksu.
Zwracamy Państwa uwagę na jedną ze szczególnych cech naszego procesu, który wykorzystuje mineralne środki nie ulegające gniciu, stanowiące podłoże dla biomasy. Nie mając potrzeby odnawiania środka filtrującego, usuwamy problem związany z wymianą zwyczajowo stosowanych podłóż pod biomasę.
Zainstalowanie kontenerów przetwarzania może zostać wykonane poza budynkiem na przestrzeni do tego przeznaczonej.
Instalacja oraz wszystkie inne jej elementy składowe zostały zaprojektowane do pracy w trybie 24h/24, tj. ok. 8 300 godzin/rok.
Zalety procesu
Biofiltr w boksie samonośnym:
Biofiltr w boksie izotermicznym:
Podłoże mineralne nie ulegające gniciu:
Odporność nośnika:
Eksploatacja ograniczona do prostych czynności:
Naszym założeniem jest obniżenie zawartości związków siarki i azotu w następujący sposób:
ZASADA FUNKCJONOWANIA BIOFILTRA
Biofiltr jest to biologiczna płuczka działająca w dwóch etapach:
Strefa mycia: Rozpylenie roztworu (woda+H2SO4) w danej objętości (skrzyni) na zanieczyszczone powietrze,
Strefa filtrowania: Zanieczyszczone powietrze krąży w masie inertnego podłoża, w którym skupia się flora bakteryjna na powierzchni kuleczek.
Zanieczyszczone gazy przechodzą z powietrza w wodę krążącą
w wypełnieniu, a następnie są absorbowane przez biofiltr. Służą zatem jako źródło węgla i/lub energii do procesu metabolizmu drobnoustrojów.
Cząsteczki zapachowe są w ten sposób przemienione na związki proste bez wykazywania szkodliwego wpływu na środowisko. Skład wody po opróżnieniu biofiltra jest kompatybilny ze ściekami występującymi
w lagunach.
Działanie biofiltra zasadza się na technologii złoża wykorzystującego wody opadowe.
Obieg wody i minerałów w biofiltrze utrzymuje w sposób ciągły poziom względny wilgoci na poziomie 100%. Izolacja skrzyni gwarantuje poprawne funkcjonowanie bez względu na zmiany klimatyczne. Te dwie cechy szczególne biofiltra stwarzają korzystne warunki dla wzrostu i rozwoju flory drobnoustrojów usuwających skażenie.
Ta oryginalna koncepcja biofiltra pozwala na wyjątkowy poziom zmniejszenia uciążliwych zapachów przy jednoczesnym bardzo dużym zmniejszeniu ilości potrzebnego miejsca.
Szczepy bakteryjne są specjalnie opracowane do obniżania zawartości niepożądanych związków w powietrzu. Ich zaszczepienie w biofiltrze odbywa się automatycznie poprzez biopojemnik umieszczony w pomieszczeniu technicznym boksu.
Ponowne załadowanie bakterii oraz substancji odżywczych odbywa się co miesiąc.
SYSTEM ZRASZANIA
Platforma jest wyposażona w system zraszania. Stanowisko podnoszenia jest połączone z siecią zraszania umieszczoną w każdej strefie procesu. W ten sposób każdy tunel wyposażony jest w rampę zainstalowanej na podporach pod betonowym dachem każdego tunelu. Każda rampa jest wyposażona w dysze zraszające oraz w system odpowietrzania sieci (działający w dodatnich temperaturach) . Każdy boks w początkowej części systemu jest wyposażony w elektrozawór, który wymusza niezbędny poziom wilgotności w każdym tunelu w zależności od pomiarów sondy wilgotności umieszczonej w biomasie w trakcie procesu.
Należy zwrócić uwagę, że typ dyszy umożliwia zraszanie kropelkowe i zapewnia jednocześnie jednorodne zraszanie (kąt zraszania: 180°). Co więcej, mają one wydajność 10.6 l/mn przy 4.6 bar, tj. ok. 12 700 l/h
POZBYCIE SIĘ ODCIEKU
W procesie kompostowania odpadów powstaje odciek. Odciek jest zebrany dzięki kanałom powietrznym do zbiornika, wyposażonego w pompę. Odciek może może być wykorzystywany do nawilżania pryzm kompostowych lub odpompowany i wywieziony na oczyszczalnię ścieków.