Kompostownia

odpadów biodegradowalnych

w LEŻACHOWIE

uruchomiona w 2015 roku

Kilka ważnych cyfr

0
tys. ton rocznie
0
arów powierzchni
0
pracowników

O nas w mediach

Oto materiał zarejestrowany przez TVP3 Rzeszów o naszej kompostowni. To nie tylko biznes ale i miejsce pracy dla wielu osób z pobliskich miejscowości.

O Kompostowni słów kilka

Uruchomiona w 2015 roku ...

Kompostownia odpadów biodegradowalnych w LEŻACHOWIE koło Sieniawy pracuje w oparciu o francuską technologię VAL’ID® firmy OCENE.

Technologia VAL’ID® służy do kompostowania odpadów organicznych w kontrolowanych warunkach temperaturowych. Kompostowanie odbywa się w dwóch etapach:

ETAP I

    Intensywne kompostowanie w boksach kompostowych przez okres 4 tyg. w zakresie temperatur od 40-70 C. silos kompostowy zabezpieczony jest na całej długości włókniną, temperatura kontrolowana jest przez system termometrów umieszczonych punktowo na grzbiecie silosa. Mieszanka kompostowa przez cały okres intensywnego kompostowania w zależności od potrzeb jest napowietrzana za pomocą systemu wentylatorów napowietrzających. W przypadku spadku wilgotności mieszanki istnieje możliwość nawadniania. Całość procesu kompostowania sterowana jest za pomocą stacji wyposażonej w komputer i zestaw czujników.

    Po 4 tygodniach następuje pełna higienizacja mieszanki kompostowej i silos zostaje opróżniony  w celu przejścia następnego etapu kompostowania.


ETAP II

    Faza przemian i dojrzewanie. Mieszanka kompostowa po pierwszej fazie kompostowania przewożona jest za pomocą ładowarki na plac dojrzewania gdzie zachodzi końcowy proces kompostowania. Temperatury w pryzmie kompostowej utrzymujemy w zakresie 30-40 c. proces dojrzewania trwa w zależności od potrzeb od 2 do 3 miesięcy. W fazie dojrzewania pryzma kompostowa może być napowietrzana za pomocą przerzucarki samojezdnej.

    Po tym okresie otrzymujemy nawóz organiczny, który po spełnieniu wymagań jakościowych i uzyskaniu pozwolenia na wprowadzanie do obrotu staje się produktem handlowym.